Historia i struktura czasopisma „Chwilka Dzieci i Młodzieży”
Słowa kluczowe:
polsko-żydowska prasa, periodyki dziecięce, LwówAbstrakt
Artykuł jest studium na temat pierwszego w międzywojennej prasie polsko-żydowskiej dodatku dla dzieci - ukazującej się w lwowskim dzienniku „Chwila” (1919-1939) „Chwilki Dzieci i Młodzieży” (1925-1937). Artykuł prezentuje historię i strukturę czasopisma oraz rejestruje zmiany w składzie redakcji. Na podstawie analizy zawartości egzemplarzy periodyku znajdujących się w bibliotekach warszawskich, lwowskich oraz jerozolimskich ustalono determinanty kształtujące czasopismo oraz wpływające na zmiany jego struktury i treści, a także wyznaczono główne fazy rozwoju. Omawiane w artykule czasopismo zostało ukazane na tle innych, ukazujących się w dwudziestoleciu międzywojennym, polsko-żydowskich czasopism dla dzieci przede wszystkim krakowskiego „Dzienniczka dla Dzieci i Młodzieży” oraz w kontekście kształtującego się wówczas systemu nowoczesnej prasy dla dzieci.
Bibliografia
Bar-El A., Jewish Children’s periodicals in Poland between the two words wars – in three languages, “Rocznik Historii Prasy Polskiej” 2013, z. 1, s. 5-48.
Białek J. Z., Literatura dla dzieci i młodzieży w latach 1918-1939. Zarys monograficzny. Materiały, Warszawa 1979
Olszewska B., Literatura na łamach „Płomyczka” (1945–1980), Opole 1996.
Panas W., Pismo i rana. Szkice o problematyce żydowskiej w literaturze polskiej, Lublin 1996.
Prokop-Janiec E., Międzywojenna literatura polsko-żydowska jako zjawisko kulturowe i artystyczne, Kraków 1992.
Studia z dziejów trójjęzycznej prasy żydowskiej na ziemiach polskich, red. J. Nalewajko-Kulikov, Warszawa 2012.
Waksmund R., Periodyki dziecięce w systemie książki. Studium historycznoporównawcze, „Acta Universitatis Wratislavensis. Prace Literackie” T. 21 (1981), s. 35-52.
Wojtak M., Gatunki prasowe, Lublin 2004.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 AUPC Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.